Dünya Uyku Gününde Bonus Yalıtım’dan Doğru Ses Yalıtımı İçin 10 Altın Öneri

2018 yılından bu yana yeni binalarda zorunlu olan Ses Yalıtımı, insan sağlığı açısından önemi tartışılmaz olan uyku sağlığı için de büyük önem taşıyor. Sağlık profesyonelleri ve sağlık odaklı STK’lar, uyku bozukluğunun çeşitli zihinsel ve fiziksel sorunlara, gün içerisinde dikkat dağınıklığı ve performans kaybına yol açabileceğine ve yaşam kalitesinin bozulmasına neden olacağına dikkat çekiyorlar. Solunum rahatsızlıklarından trafik kazalarına pek çok olumsuz durumla ilişkilendirilen uyku bozukluğunun nedenleri arasında gürültü kirliliği de yer alıyor. Birçok ailenin aynı yapı içerisinde yaşadığı modern apartman hayatında sadece dış duvarlarda değil, tüm iç komşu duvarlarda da kaliteli ses yalıtımı, kaliteli bir uyku için konfor ortamı sağlıyor.

Dünya Uyku Günü, vücudumuzu dinlendiren ve yaşam için gerekli bir onarım süreci olan uyku konusunda tüm dünyada farkındalık oluşturmak için Dünya Uyku Derneği liderliğinde 2008 yılından beri her yıl kutlanıyor. Hekimler, sağlık kuruluşları ve sağlık konusunda aktif Sivil Toplum Kuruluşları, uyku bozukluğunun çeşitli zihinsel ve fiziksel sorunlara, gün içerisinde dikkat dağınıklığı ve performans kaybına yol açabileceğine ve yaşam kalitesinin bozulmasına neden olacağına dikkat çekiyorlar. 

Doğru Ses Yalıtımı İçin 10 Altın Öneri

Yalıtım sektörünün yüzde 100 yerli sermayeli tek Türk markası Bonus Yalıtım’ı bünyesinde barındıran Eryap Grup’un Satış ve Pazarlama Müdürü Tolga Ceylan, uyku bozukluğunun nedenleri arasında gürültü kirliliğinin de yer aldığını vurguladı ve ses yalıtımının, farklı ailelerin birlikte yaşadığı binalarda uyku kalitesi açısından önem taşıdığını ifade etti. 

Sadece inşaat aşamasında değil sonradan da binalarda uygulanabilir ses yalıtımı için kullanılabilecek en doğru malzeme olan taş yünü; sadece ses yalıtımı değil, ısı ve yangın yalıtımında göstermiş olduğu yüksek performans ile de dikkat çekiyor. Taş Yünü ile çatı, cephe, döşeme, ara bölme ve komşu duvar gibi alanlarda uygulama yaparak kaliteli ses yalıtımı yapılabileceğini vurgulayan Tolga Ceylan, iyi ve doğru bir ses yalıtımı için dikkat edilmesi gerek 10 maddeyi şöyle sıraladı:

  • Ses kaynağının frekansına göre farklı yoğunluklarda taş yünü kullanılmalı,
  • Yapılan hesaplamalara göre uygun taş yünü levha kalınlıkları belirlenmeli,
  • İki duvar arasında her iki yönde de taş yünü kullanılmalı,
  • Taş Yünü levhalar arasında hava boşluğu bırakılmalı,
  • Kullanılacak olan tuğlalar yatay delikli seçilmeli, alçı levhalar ile yapılacak ise her bir duvar için çift alçı levha kullanılmalı ve şaşırtmalı döşenmeli,
  • İki duvarın farklı yüzey ağırlıkları olmalı,
  • Duvarlar arası hava köprüsü olmamalı,
  • Duvarlar birbirine sesi ileten malzemeler ile bağlantılı olmamalı,
  • Duvarlarda ses köprüsüne sebebiyet verebilecek bağlantı elemanları montajında ses yalıtım bandı kullanılmalı,
  • Kolon, kiriş ve döşemelerden geçebilecek sesler için duvar köşelerinde önlemler alınmalı.

Kaliteli Uyku ve Konforlu Mekanlar için İç ve Dış Duvarlarda Ses Yalıtımı

Kentleşme paralelinde birçok ailenin binalarda bir arada yaşadıklarını vurgulayan Tolga Ceylan, “Ses yalıtımı, aynı yapı içerisinde konforlu bir yaşamın ana gereksinimlerinden biridir. Binalarda ses yalıtımı, sadece dış duvarlar için değil, tüm iç komşu duvarlar için de önem taşır ve yönetmeliklere uygun kalınlıklarda yapılmalıdır. Komşu duvarlarda ses yalıtımı yapmak, zihnimizin ve vücudumuzun ihtiyacı olan kaliteli uyku için uygun ortam oluşturmanın yanı sıra, hem kendi yaşam alanınızın gürültüden korunmasını hem de komşularınıza daha az rahatsızlık vermenizi sağlar. Volkanik kayaçlardan elde edilen mineral, inorganik taşların elyaf haline getirilmesiyle üretilen, ekolojik sisteme uyumlu ve çevre dostu Bonus Taş Yünü ürünümüz dış duvarların iç yüzeylerinde, iç bölme ve komşu duvarlarda, merdiven ve asansör boşluklarına bitişik duvarlarda ve ahşap karkas yapıların içten giydirilmesinde kullanılır. Sektörümüzün en modern tesisi olan Hendek Sakarya tesislerimizde üretimini gerçekleştirdiğimiz Bonus Taş Yünü ürünümüz, binalarda ses yalıtımın yanı sıra ısı, su ve yangın yalıtımı da sağlar.” dedi.

Uyku İnsan Sağlığı ve Yaşam Kalitesi Üzerinde Doğrudan Etkili

Uzman görüşleri ve araştırmalar, uyku eksikliğinin sağlık sorunlarının yanı sıra, dikkat dağınıklığına ve zihin işlevlerinde bozulmaya yol açarak psikolojik rahatsızlıklar, iş yeri ve trafik kazaları, iş performansında azalma gibi olumsuz durumları tetikleyebildiği görüşünde birleşiyor. Öte yandan sağlıklı bir uyku düzeni, obezite ve hipertansiyon gibi sağlık durumlarının, depresyon ve Alzheimer dahil olmak üzere pek çok rahatsızlığın olumsuz gelişimini azaltabiliyor. Uyku kalitesi, insan sağlığını ve yaşam kalitesini doğrudan etkiliyor. Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği, Türk Toraks Derneği, Uyku Derneği, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği, Türk Nöroloji Derneği başta olmak üzere STK’lar, akademik kurumlar ve sağlık kuruluşları, uyku konusunda her yıl Mart ayının ikinci veya üçüncü Cuma günü kutlanan Dünya Uyku Günü için basın bildirileri yayınlıyorlar.

Ses Yalıtımı 2018’den Bu Yana Yasal Zorunluluk 

Uyku eksikliği ya da bozukluğunun nedenleri arasında, beslenme düzensizliği, yüksek stres ve hatta elektronik cihazların aşırı kullanımının yanı sıra, gürültü kirliliği de yer alıyor. Kaliteli malzemelerle ve yönetmeliklere göre yapılmış Ses Yalıtımı, yaşam alanlarında gürültü kirliliğini azaltıp, uyku için konforlu bir ortam oluşturmanın en etkin yöntemlerinden biri olarak öne çıkıyor. 1 Haziran 2018’de yürürlüğe giren Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik uyarınca, yeni binalarda Ses Yalıtımı uygulanması zorunlu tutuluyor.

Gürültü Kirliliği, Uyku Bozukluklarının Yanı Sıra Beyin Fonksiyonlarını ve Bedensel Sistemleri de Olumsuz Etkiliyor

Yalıtım sektörünün yüzde 100 yerli sermayeli tek Türk markası Bonus Yalıtım’ı bünyesinde barındıran Eryap Grup’un Satış ve Pazarlama Müdürü Tolga Ceylan, ses yalıtımının insan sağlığı açısından önemine dikkat çekti ve iyi ses yalıtımı konusunda bilgiler aktardı. Gürültü kirliliğinin, uyku bozukluklarının yanı sıra başka olumsuz durumlara da yol açabildiğini belirten Tolga Ceylan, “Bilimsel araştırmalar, gürültü kirliliğinin sadece beyin fonksiyonlarını değil, tüm bedensel sistemleri de etkilediğini gösteriyor. Uzun süre gürültüye maruz kalmak dikkat bozuklukları, baş ağrısı, kan basıncında yükselme, sinirlilik, yorgunluk, uyku bozuklukları, iş yapabilme yeteneğinde azalma, stres ve bunlara bağlı olarak uzun dönemde hastalık oluşması riskini artırıyor. Gürültü kirliliğinin etkilerini yalıtımla en aza indirmek mümkün” dedi.

Bilgi için: 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x